Zamknij

Biuro obsługi klienta

Numery komórkowe
+48 601 799 683
+48 608 445 199

Numery stacjonarne
+48 (22) 101 58 55
+48 (22) 101 58 44

E-mail
bok@ceet.pl

Nasze oddziały

Oddział Mazowiecki
ul. Kazimierzowska 46/48 lok. 5
02-546 Warszawa
bok@ceet.pl

Oddział Wielkopolski
ul. Petera Mansfelda 4,
60-855 Poznań
poznan@ceet.pl

Oddział Lubelski
ul. Mełgiewska 74,
20-234 Lublin
lublin@ceet.pl

Oddział Śląski
Aleja Wojciecha Korfantego 2,
40-004 Katowice
katowice@ceet.pl

Oddział Podkarpacki
ul. Hetmańska 9,
35-045 Rzeszów
rzeszow@ceet.pl

Oddział Zachodniopomorski
Zwycięstwa 137,
75-900 Koszalin
koszalin@ceet.pl

Jak Korzystnie Kupować Energię dla Firmy w Oparciu o Notowania Giełdowe – Porównanie Standardowych Ofert Terminowych do Zakupów na Rynku SPOT

DLACZEGO WARTO?
W świecie zmiennych cen rynku hurtowego energii brak powtarzalności w trendach rynkowych może znacząco utrudnić proces zakupu energii w optymalnych momentach. Stworzenie profesjonalnej strategii zakupowej i regularne śledzenie rynku może pomóc firmom w zapewnieniu korzystnych cen. Poziom średnich miesięcznych cen SPOTowych w pierwszym półroczu 2023 roku kształtował się w przedziale 500-700zł/MWh. Tymczasem kontrakty terminowe na 2023 rok w ubiegłym roku notowały się średnio na cenę około 1100zł/MWh. Zmiany te pokazują znaczące różnice w cenach i możliwości oszczędności.

STRATEGIA
Nasz model działania skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko związane z wahaniami cen kontraktów długoterminowych na giełdzie. Kluczową kwestią jest dobranie odpowiedniego momentu zakupu energii elektrycznej. Przykładowo, średnia cena z notowań SPOT w pierwszym półroczu 2023 wyniosła około 590 zł/MWh. W porównaniu z cenami kontraktu na rok 2023, w okresie wrzesień-listopad, oszczędność wynosi ponad 710 zł/MWh.

JAK DZIAŁA TAKI MODEL?
Klient nie musi decydować się na konkretne ceny energii przed rozpoczęciem dostaw. Ceny SPOTowe są notowane codziennie, a na koniec każdego miesiąca wylicza się średnią cenę, na podstawie której wyznacza się cenę końcową Klienta. Co miesiąc otrzymuje na rachunku średnią cenę z rynku SPOT, umożliwiając korzystanie z cen najbardziej rynkowych. Cena końcowa jest wyliczana według wzoru:
Cena końcowa = (Średnia SPOT * WP + PM) * M + A
gdzie:
WP = współczynnik profilu określany indywidualnie na podstawie danych historycznych o zużyciu. Uwzględnia on fakt, ile
energii odbiorca zużywa w okresie szczytu zapotrzebowania a ile poza tym szczytem.
PM = koszt praw majątkowych
M = składnik dodatkowy uwzględniający, koszty bilansowania, koszty kapitału, koszty obsługi oraz marża
A = akcyza

PODSUMOWANIE
W tym modelu zakupowym Klient płaci za realny towar i to, ile jest on dzisiaj warty. Nie musi zajmować się prognozami cen, podejmować długotrwałych, wiążących decyzji ani śledzić rynku. Korzystanie z ofert na rynku SPOT, zamiast tradycyjnych kontraktów terminowych, może przynieść znaczące oszczędności i uczynić proces zakupu energii prostszym i bardziej elastycznym.