Oddział Mazowiecki
ul. Kazimierzowska 46/48 lok. 5
02-546 Warszawa
bok@ceet.pl
Audyt sprężonego powietrza

Czym jest sprężone powietrze?
Zapewne nie wszyscy sobie zdają z tego sprawę, ale sprężone powietrze na chwilę obecną stanowi jedno z najkosztowniejszych mediów wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu, zaraz po wodzie, elektryczności oraz gazie ziemnym. To nic innego jak powietrze utrzymywane pod odpowiednim ciśnieniem, które zazwyczaj jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. W państwach Europy do wytwarzania sprężonego powietrza wykorzystuje się średnio 10% energii elektrycznej.
Pomiar sprężonego powietrza jest wykonywany stosunkowo rzadko, a tymczasem przy jego pomocy można wykryć nawet najdrobniejsze nieszczelności. Profesjonalny audyt nie tylko pozwala ocenić zużycie sprężonego powietrza w przedsiębiorstwie, a także pokazuje, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki raportowi przygotowanemu przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów z CEET można uzyskać informacje, które umożliwią wybór urządzeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Co wchodzi w zakres audytu sprężonego powietrza?
Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, specjalizujemy się w przeprowadzaniu wszechstronnych audytów praktycznie dla każdego zastosowania sprężonego powietrza. Głównym zadaniem tego typu raportów jest przede wszystkim zidentyfikowanie strat, oszacowanie zapotrzebowania, a także zaprezentowanie wszystkich możliwości dotyczących redukcji obciążeń i oszczędności kosztów.
W zakres wykonywanego audytu wchodzi:
- przegląd zastosowań sprężonego powietrza,
- sprawdzenie wszystkich nieszczelności,
- przegląd urządzeń przeznaczonych do przedmuchiwania, a także kolektorów, dysz oraz systemów pneumatycznego przesyłu,
- zweryfikowanie zbędnych i nieregularnych odbiorów,
- pomiar ciśnienia oraz przepływu sprężonego powietrza w głównych punktach sieci firmy,
- ocena systemu przesyłowego oraz jego pojemności,
- przegląd najczęściej diagnozowanych problemów wykorzystania sprężonego powietrza w firmie,
- zestawienie urządzeń niezbędnych do modernizacji w celu zwiększenia efektywności istniejącego systemu,
- propozycje rozwiązań, które zwiększą wydajność instalacji sprężonego powietrza (uszczelnienie instalacji, nowa konfiguracja, wdrożenie energooszczędnych urządzeń itp.).

Dlaczego warto zdecydować się na audyt sprężonego powietrza?
Bardzo często zdarza się, że straty ponoszone przez przedsiębiorstwo wynikają z powodu nieszczelności rurociągów czy niewłaściwie skonfigurowanej instalacji. Decydując się na przeprowadzenie specjalistycznego audytu oraz precyzyjnych pomiarów, można znaleźć przyczynę wysokich kosztów związanych z produkcją. Co więcej, dokonanie pomiaru pozwala również na określenie stopnia zanieczyszczeń mających wpływ na nieefektywną pracę maszyn.
Profesjonalnie wykonany audyt sprzężonego powietrza to przede wszystkim:
- wykrycie nieprawidłowości i źródeł strat,
- zmniejszenie zużycia maszyn i zachowanie ciągłości produkcji,
- zaplanowanie modernizacji i oszacowanie kosztów,
- zredukowanie kosztów produkcji,
- przeciwdziałanie awariom urządzeń,
- potwierdzenie, czy zagospodarowanie sprężonego powietrza jest efektywne.