Oddział Mazowiecki
ul. Kazimierzowska 46/48 lok. 5
02-546 Warszawa
bok@ceet.pl
Audyty energetyczne
Czym jest audyt energetyczny?
Czy jest możliwe zmniejszenie kosztów opłat za energię elektryczną i redukcja wydatków związanych z ocieplaniem obiektów? Odpowiedź na to pytanie przynoszą audyty efektywności energetycznej. Obejmują one etap diagnostyczny i rekomendacyjny.
W pierwszym etapie wykonywana jest analiza techniczno-ekonomiczną ulepszenia budynku. Określa ona zakres oraz parametry techniczne, organizacyjne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, którego celem jest lepsza efektywność energetyczna budynków. W efekcie pracy audytów powstają konkretne zalecenia inwestycyjne z oszacowaniem ich skali, kosztów oraz terminów zwrotów.
Audyty efektywności energetycznej
Audyt Działań Optymalizacyjnych (ADO)
Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa
Wdrożenie rozwiązań korzystnych dla środowiska naturalnego opłaca się przedsiębiorstwom wizerunkowo i kosztowo. W ramach audytu energetycznego dokonywana jest inwentaryzacja infrastruktury i sposobów konsumpcji energii z identyfikacją możliwych do modyfikacji czynników kosztotwórczych.
Analiza ta pozwala na wskazanie opcji modernizacyjnych z przypisanymi do nich budżetami i harmonogramami zwrotu z inwestycji. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa pozwala na ubieganie się o dofinansowanie ze środków unijnych lub z tzw. Białych Certyfikatów na inwestycje mające poprawić efektywność energetyczną.
Audyt / obliczanie śladu węglowego
Typy audytu energetycznego
Monitoring i badanie potencjału oraz zapotrzebowania na energię dzieli się na kilka różnych rodzajów. Dzięki temu możliwe jest skupienie się na konkretnych informacjach niezbędnych w danym przypadku. W związku z tym przeprowadzamy audyty energetyczne:
- przedsiębiorstwa – wlicza się w to obowiązkowa co 4 lata kontrola, a także opcjonalna ocena opłacalności włącznie z wykazem działań służących poprawie efektywności;
- remontowe – niezbędne do planowania termomodernizacji;
- oświetlenia (w tym ulicznego) – sprawdzające potencjał oszczędności oraz obliczające strumień natężenia światła;
- odnawialnych źródeł energii (w tym fotowoltaiki) – przydatny do stworzenia efektywnego systemu i analizy zużycia elektryczności;
- źródeł ciepła (w tym sieci ciepłowniczej) – ukazujący możliwości redukcji kosztów eksploatacyjnych;
- instalacji sprężonego powietrza – czyli analiza ich efektywności.
Elementy audytu energetycznego
Przeprowadzany przez nas proces jest wieloetapowy. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest stworzenie specjalnej karty, która zawiera ogólne informacje na temat budynku włącznie z jego parametrami. Do tego dodajemy dokumenty zawierające dane źródłowe wykorzystywane przez audytora oraz wytyczne klienta. Na tej podstawie obliczamy koszt termomodernizacji.
Kolejnym elementem jest inwentaryzacja techniczno–budowlana budynku, która zawiera m.in. opis stosowanych technologii i konstrukcji, kubaturę czy uproszczony opis techniczny. W efekcie tak przeprowadzonego audytu przedsiębiorstwa powstaje charakterystyka energetyczna obejmująca:
- system grzewczy,
- instalację c.w.u., gazową, elektryczną,
- wentylację,
i pozostałe media. Na zakończenie współpracy wystawiamy ocenę stanu technicznego budynku i dokumentację wskazującą na najlepsze rozwiązania w zakresie termomodernizacji.
Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
Wszystkie nasze działania prowadzimy zgodnie z obowiązującym prawem, co daje naszym klientom gwarancję wykonania na najwyższym możliwym poziomie. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa pozwala właścicielom budynków skorzystać z systemu państwowego wsparcia optymalizacji zużycia energii. Mowa konkretnie o dofinansowaniach opisanych w Ustawie o wspieraniu inwestycji termomodernizacyjnych z dn. 18 grudnia 1998 r. (Dz. U. 162/98, poz. 1121) z późn. zm.
Kontakt
Nasi doradcy odpowiedzą na każde Twoje pytanie.
Grupa CEET zajmuje się doradztwem energetycznym od 2010 roku. Zaufało nam już ponad 300 dużych i średnich przedsiębiorstw w całej Polsce. Lata doświadczeń pozwoliły nam wypracować najlepszą jakość oferowanych usług.