RZĄDOWY PROGRAM CZYSTE POWIETRZE

  • Bezpłatna pomoc w uzyskiwaniu dofinansowania na modernizacje lub wykończenia domów jednorodzinnych
  • Bezpłatne porady audytorów energetycznych przy wypełnianiu wniosków
  • Dodatkowy bonus w postaci dofinansowania z Programu “Białe Certyfikaty”

SPRAWDŹ W JAKIM ZAKRESIE MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z DOTACJI

Wypełnij krótką ankietę. Nasi doradcy bezpłatnie pomagają uzyskać dofinansowanie.

O programie Czyste Powietrze

Program „Czyste powietrze”, został uruchomiony przez Ministerstwo Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podstawowym celem programu jest ochrona powietrza i poprawa jego jakości – walka ze Smogiem poprzez redukcję przestarzałych pieców i kotłów oraz ocieplenie budynków. Budżet przeznaczony na program wynosi 103 mld zł, z czego 63,3 mld zł w formie dotacji, a 39,7 mld zł w formie pożyczek zwrotnych.

Progam czyste powietrze - audyt energetyczny domu

ETAP 1

OKREŚLENIE POTRZEB BUDYNKU

Audyt energetyczny to najprostszy sposób na identyfikację potrzeb modernizacyjnych naszego domu. Koszt przeprowadzenia takiego audytu jest kosztem kwalifikowanym, czyli rozliczanym z dotacji. Efektem przeprowadzenia audytu energetycznego jest zaproponowanie możliwych do wykonania przedsięwzięć, których wynikiem będzie zwiększenie efektywności energetycznej budynku poprzez zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie, kosztów na cele ogrzewania.

Czyste powietrze podpisanie wniosku o finansowanie

ETAP 2

WYPEŁNIENIE WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE

Na bazie danych z przeprowadzonego audytu, nasi audytorzy bezpłatnie pomogą wypełnić wniosek o dofinansowanie. Do złożenia wniosku należy również wyliczyć miesięczny średni dochód na osobę w gospodarstwie domowym. Metodyka wyliczenia zależy od rodzaju dochodów. Więcej informacji zamieściliśmy w Bazie wiedzy na naszej stronie.

Realizacja inwestycji w ramach programu czystego powietrza

ETAP 3

REALIZACJA
INWESTYCJI

– Wizyta pracownika WFOSiGW w celu potwierdzenia stanu budynku z informacjami podanymi w złożonym wniosku.

– podpisanie umowy o dofinansowanie

– realizacja przedsięwzięcia

– druga wizyta pracownika WFOSiGW w celu potwierdzenia realizacji inwestycji i jej rozliczenia

Program Czyste Powietrze dofinansowanie

Poprawianie jakości powietrza przez wymianę przestarzałych pieców oraz inwestycje w termormodernizacje domów jednorodzinnych jest dotowane. Przeznaczony jest do tego program Czyste Powietrze, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie na: wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wymianę przestarzałego pieca na ekologiczny, ocieplenie budynku, montaż pompy ciepła, montaż kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej albo wymianę drzwi lub okien.

Skorzystać z niego mogą właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych lub osoby, które rozpoczęły ich budowę.

Osoby zainteresowanie dofinansowaniem w ramach programu mogą uzyskać nawet 53 tys. zł, a preferencyjna pożyczka może objąć nawet 100 proc. kosztu przedsięwzięcia. Audyt energetyczny pomaga w ustaleniu najlepszych opcji modernizacyjno-inwestycyjnych oraz w zdefiniowaniu budżetu na dofinansowanie. Budżet inwestycji jest obligatoryjną pozycją wniosku o dotacje i kredyt w ramach Czystego Powietrza. Raport z audytu zawiera informacje o stronie techniczno-rzeczowej modernizacji, które są podstawą wyliczeń kosztów.

Program dofinansowania w formie pożyczki – w jaki sposób można złożyć wniosek?

Aby starać się o dofinansowanie w programie państwowym Czyste Powietrze można zajrzeć na stronę internetową Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w województwie odpowiadającym miejscu zamieszkania. To tam można założyć konto, zalogować się i pobrać dokument. Wypełnione tak pismo, składa się elektronicznie, poprzez podpis zaufany lub tradycyjnie — poprzez wizytę w siedzibie WFOŚiGW.
Prośba o dofinansowanie w programie to wiele plusów — beneficjent ma na bieżąco wgląd w to, co dzieje się z wysłanym do funduszu zgłoszeniem i może sprawdzić jego poprawność. Przyspieszeniu ulega nie tylko sam proces ubiegania się o pomoc finansową, ale także ocena zgłoszenia. Wnioskować o dofinansowanie może wyłącznie właściciel budynku jednorodzinnego. Jeśli jest ich więcej, wtedy niezbędna jest zgoda pozostałych.

Program – jaki jest cel udziału w nim?

Specjalne dofinansowanie w programie w formie pożyczki to szansa dla każdego — pojedynczego człowieka, dla całych miast oraz dla środowiska. Korzyści będą odczuwalne przez wszystkich – nie tylko przez osoby korzystające z pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każdy krok w kierunku ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery jest ważny. Stare i nieefektywne źródła ciepła zamienia się na nowoczesne piece, które są zgodne ze standardami i wymogami.

Zachęcamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej o programie!

O nas

Zespół audytorów z całej Polski specjalizujących się w audytach energetycznych proponuje pomoc w pozyskaniu środków z rządowego programu Czyste Powietrze. Doświadczenie oraz merytoryczne przygotowanie potwierdza nasza obecność na listach zrzeszenia audytorów energetycznych oraz Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Zapoznaj się z naszą bazą wiedzy na temat programu „Czyste Powietrze”